Arhivă pentru martie, 2018


Neîndoielnic, dacă am putea să facem abstracţie de toate celelalte filme cu Lara Croft, de Indiana Jones, Piraţii din Caraibe şi toate peliculele în care eroii vor să recupereze un artefact de importanţă capitală pentru omenire – luptându-se din greu şi cu “răii” care vor să fructifice totul şi să acapareze puterea, dar şi cu piedicile letale pe care această vânătoare le aduce cu sine- dacă am uita tot şi am restarta cu acest început care reinventează dramatic un personaj şi o franciza de succes – Tomb Raider ar fi excepţional!

(mai mult…)

Reclame

Mary Poppins Returns!!

Posted: 15/03/2018 by michaelaplaton in Film

Unul dintre filmele fabuloase ale copilariei se intoarce!  Regizat de Rob Marshal ( Memoires of a Geisha, Chicago, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides, Into The Woods) si avand-o in rolul titular pe Emily Blunt, acest film clasic, un fel de live-action avangardist ca tehnica la vremea lui (1964!!!), are acum o reluare pe care experienta prodigioasa a acestui regizor special promite sa o faca spectaculoasa!

Desi a castigat un Oscar pentru rolul celebrei dadace/zane bune, Julie Andrews- acum la o varsta venerabila-81!- nu va aparea in acest sequell, care ii preia pe cei doi copii ai familiei Banks, Jane si Michael, deveniti adulti, si ii insoteste pe parcursul unei secvente problematice a vietii lor, pe care fosta lor nanny vine sa o reechilibreze- evident, in stilul ei inconfundabil.

Programat sa apara in ultimele zile ale acestui an, Mary Poppins Returns este una dintre productiile pe care, personal, le astept cu mare interes!

 


Aventurile lui Newt Scamander continuă cu  The Crimes of Grindelwald, în ce a devenit o nouă franciză ( spre bucuria tuturor celor care vor să se întoarcă în poveste!!) ale cărei producţii sunt deja anunţate pt 2020, 2022 si 2024!

Filmat în Anglia în Lacock (Hogwarts School!), Londra  (British Ministry of Magic) şi Paris (French Department of Magic), acest nou episod vrăjitoresc are deja fani care aşteaptă aventurile nemaiauzite ale personajelor atât de îndrăgite.

Cu o distributie „magică” am spune- ce îi reuneşte pe Johnny Depp în rolul vrăjitorului rău Gellert Grindelwald, pe Jude Law care îl întrupează pe Albus Dumbledore şi Eddie Redmayne drept Newt,  această producţie Warner Bros regizată de David Yates ( la cea de-a cincea intalnire cu personajele lui JK Rowling) e acum în post-productie, aşa că nu ne rămâne decât să …aşteptam să vină toamna!!

Si e normal să îţi doreşti miraculosul în viaţă , după cum e la fel de normal să nu ştii unde să îl găseşti! Dar dacă  vezi Fantastic Beasts, ai o şansă să înţelegi că totul e în poveste! Aşa că e de ajuns să îngădui magiei să intre în viaţa ta, să crezi că dincolo de realitatea anodină există şi altceva, o lume fantastică în care operează –paradoxal- cam aceleaşi legi! Aşa că prietenia, dragostea, loialitatea reprezintă aceleaşi valori şi în această dimensiune a fabulosului care acum are o continuare ( de fapt patru!!!)

Aşa că desi mai e ceva până în noiembrie, itinerariul nostru cinefil va trebui neapărat să includă acest reper care este Fantastic Beasts 2, dacă nu pentru alt motiv, cel puţin pentru acela că ne răspunde la câteva întrebări fundamentale: unde ne regăsim sufletul curat şi elanurile minunate ale crezului într-o cauză dreaptă, unde se mai întâmplă ca întotdeauna la final binele să învingă- şi care este locul unde te reuneşti cu magia atotputernică? Iar răspunsul este unul singur: în poveste!

 

Câştigătorii Premiilor OSCAR 2018

Posted: 05/03/2018 by michaelaplaton in Film
Etichete:,

 

– best supporting actor: Sam Rockwell (fuck yeah)
– best hair style and make-up: Darkest Hour
– best costume design: Phantom Thread
– best documentary feature Icarus
– best sound editing: Dunkirk
– best aound mixing dunkirk
– best producion design: The Shape of Water
– best foreign movie:Una mujer fantastica
– best supporting actress: Allison Janney
– best animated short film: dear baseketball
– best animated feature: Coco
– best visual effects: Blade Runner 2049
– best editing: Dunkirk
– best adapted screenplay: Call Me By Your Name
– best screenplay: Get Out
– best cinematography: Blade Runner 2049
– best original score: The Shape of Water
– best original song: Coco
– best director: Guillermo del Toro
– best actor: Gary Oldman
– best actress:Frances McDormand
– best movie: The Shape of Water

Nominalizarile pt Premiile GOPO 2018

Posted: 01/03/2018 by michaelaplaton in Film

Nominalizări  2018

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER

Regia: Nae Caranfil, Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)

BREAKING NEWS

Regia: Iulia Rugină, Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)

FIXEUR

Regia: Adrian Sitaru, Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silișteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, Producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu, Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)

6,9 PE SCARA RICHTER

Regia: Nae Caranfil

ANA, MON AMOUR

Regia: Călin Peter Netzer

BREAKING NEWS

Regia: Iulia Rugină

FIXEUR

Regia: Adrian Sitaru

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul “Ana, mon amour”

Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul “Breaking News”

Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul “Fixeur”

Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul “Marița”

Șerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”

Vlad Ivanov pentru rolul preotului Ivan din filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul “Ana, mon amour”

Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul “Breaking News”

Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul “Dimineața care nu se va sfârși”

Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul “Hawaii”

Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul “Portrete în pădure”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul “Aniversarea”

Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul “Aniversarea”

Adrian Văncică pentru rolul polițist din filmul “Ultima zi”

Ali Amir pentru rolul Aid din filmul “Un pas în urma serafimilor”

Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)

Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul “Ana, mon amour”

Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul “Aniversarea”

Diana Spătărescu pentru rolul Anca Rășcanu din filmul “Fixeur”

Rodica Lazăr pentru rolul Viorica din filmul “Hawaii”

Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul “Marița”

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Nae Caranfil pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul “Breaking News”

Claudia Silișteanu, Adrian Silișteanu pentru filmul “Fixeur”

Daniel Sandu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

Anca Buja și Cristi Iftime pentru filmul “Marița”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)

Liviu Pojoni pentru filmul “Aniversarea”

Adrian Silișteanu (RSC) pentru filmul “Fixeur”

Silviu Stavilă pentru filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”

Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”

George Dăscălescu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)

Dana Bunescu pentru filmul “Ana, mon amour”

Cătălin Cristuțiu pentru filmul “Breaking News”

Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”

Ștefan-Ioan Tatu pentru filmul “Ultima zi”

Mircea Olteanu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)

Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Șirli pentru filmul “Ana, mon amour”

Liviu Lupșa, Marius Leftărache pentru filmul “Aniversarea”

Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul “Fixeur”

Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru, Alexandru Dumitru pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)

Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul “La drum cu tata”

Vladimir Cosma pentru filmul “Octav”

Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul “Planeta Petrila”

Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Andreea Popa pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

Alina Pențac pentru filmul “Aniversarea”

Bogdan Ionescu pentru filmul “La drum cu tata”

Călin Papură pentru filmul “Octav”

Adrian Cristea pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

Velica Panduru pentru filmul “Aniversarea”

Ana Ioneci pentru filmul “Hawaii”

Svetlana Mihăilescu pentru filmul “Octav”

Cireșica Cuciuc pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)

Cătălin Ciutu, Dana Roșeanu și Iulia Roșeanu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”

Cristina Paul și Heike Ersfeld pentru filmul “Ana, mon amour”

Domnica Bodogan și Dana Roşeanu pentru filmul “Aniversarea”

Domnica Bodogan și Bianca Boeroiu pentru filmul “La drum cu tata”

Lidia Ivanov și Bianca Boeroiu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)

LA DRUM CU TATA

Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)

MARIȚA

Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)

MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR

Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)

UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR

Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR

Brașov 1987. Doi ani prea devreme

Regia: Liviu Tofan, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Național de Istorie Brașov, Casa de producție TVR)

Eu sunt Hercule

Regia: Marius Iacob, producător: Corina Gliga, Irina Malcea (Manekino Film) și Hanka Kastelikava (HBO Europe)

Ouăle lui Tarzan

Regia: Alexandru Solomon, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

Planeta Petrila

Regia: Andrei Dăscălescu, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România)

Procesul

Regia: Claudiu Mitcu, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL)

Țara moartă

Regia: Radu Jude, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions)

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ

“Alb”, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran

“Chers Amis”, producător: Valeriu Andriuță (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuță

“Cumulonimbus”, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie

“O noapte în Tokoriki”, producător: Natalia Gurău (UNATC „I.L.Caragiale” Bucureşti), regia: Roxana Stroe

“Scris/Nescris”, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silișteanu

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ

Ana Cântăbine pentru scenografia filmului “Offstage”

Serghei Chiviriga pentru regia filmului “Cel mai bun client”

Ștefan Iancu pentru rolul din filmul “Un pas în urma serafimilor”

Tudor Botezatu pentru regia filmului “Sechestrați fără voie”

Voica Oltean pentru rolul din filmul “Breaking News”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN

“Cealaltă parte a speranței” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independența Film

“Despre trup și suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn

“Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franța, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment

“Mister în Slack Bay” / “Ma Loute’’ (r. Bruno Dumont), Germania, Franța, distribuitor: Vito Film

“(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film